en
KAM Tanıtım Filmi Betonun Markası Fabrika Fabrikası
 • prefabrik
 • prekast
 • betonarme
 • parke taşı
 • çit direği
 • menfez
 • enerji nakil hattı
 • c strong
 • köprü kirişi
 • beton
 • panelton
 • betoplak
 • boşluklu döşeme


 

Kurulduğu 1980 yılından beri ileri teknoloji ve üstün kalite anlayışı ile precast üretimi ve montajı yapan KAM, vizyonu ve kendini yenileyen yapısı ile Türkiye´nin en modern prekast tesislerinde, yeni teknolojilere hayat vermektedir.


“KAM prekast odak grubu”nun Ar-Ge çalışmaları sonucunda depreme karşı yüksek mukavemet sağlayan  teknolojisi 2008 yılında, Ankara’da hayat bulmuştur. Bu teknoloji TÜBİTAK tarafından buluş niteliği taşımasından dolayı iki kez desteklenmeye değer görülerek, ödüllendirilmiştir.

 üstün nitelikli beton ile üstün nitelikli çeliğin mükemmel bileşkesi sonucunda ulaşılan yüksek mukavemetli ürün teknolojisidir.  teknolojisinin deprem yükleri altındaki performans üstünlüğünün verilere dökülmesi amacı ile KAM ve ODTÜ ortaklaşa laboratuvar çalışmaları gerçekleştirmişlerdir.

Prekast sektörün en prestijli yayın organı olan Almanya merkezli yayın organı  CPI (Concrete Plant International) dergisi Ağustos 2009 baskısında bu teknolojinin dünya prekast literatürü için değerli bir buluş olması açısından 126 ülkedeki Haziran 2009 baskılarında   teknolojisi ile ilgili araştırmaya geniş yer vermiştir.

 
 teknolojisi dünyada ilk olarak; 31 metre genişliğinde prekast betonarme çatı makası ve 29 metre (10 katlı bina yüksekliğine denktir) uzunluğunda tek parça betonarme kolon üretiminde kullanılmıştır. Bu kolon üretildiği 2009 yılından, 2011 yılında teknoloisi ile üretilen ve kendisinden daha uzun olan kolonun üretimine kadar dünyanın en uzun tek parça prekast betonarme kolonu olarak kalmıştır.

Şuanda dünyanın en uzun tek parça prekast betonarme kolonu 2011 yılında teknolojisi ile üretilmiş olan, 30,5 metre yüksekliğindeki kolondur ve Türkiye’nin başkenti Ankara’daki bir fabrika binasının yapımında kullanılmıştır.

 teknolojisi faydalı model ve patent koruması altındadır ve tüm hakları KAM ANKARA BETON SANAYİ A.Ş.’ye aittir.

C STRONG bir KAM A.Ş. teknolojisidir.

 

 

C STRONG TANITIM FİLMİ


 

AJANSTÜRK ALIŞVERİŞ VE İŞ MERKEZİ (ANKARA, 2008)

İşveren : Ajanstürk Gazetecilik ve Matbaacılık Sanayi A.Ş.
Statik ve Betonarme Proje : KAM Ankara Beton Sanayi A.Ş.
Prekast Üretimi ve Montajı : KAM Ankara Beton Sanayi A.Ş.


KAM A.Ş. tarafından Ankara - İstanbul yolu 14.km de yapılan prekast bina; çok amaçlı alışveriş ve iş merkezi konseptinde tasarlanmış bir yapıdır.


Yapı, 16.265 m²lik toplam kullanım alanına sahip olup zemin + 4 kat olarak tasarlanmıştır.


Tamamlandığında, içerisinde hipermarketler, 1.000 m² den 3.500 m² ye kadar büyüklükte çeşitli boyda mağazalar barındıracaktır.


Yapının tüm taşıyıcı karkası, döşeme plakları ve çatı taşıyıcı sistemi KAM Ankara Beton Sanayi A.Ş. tarafından  teknolojisi ile projelendirilmiş, prekast üretimi yapılarak montajı tamamlanmıştır.


Çatı taşıyıcı kirişleri mimariye uygun olarak dairesel olarak tasarlanıp prekast betonarme olarak üretilmiştir. Yapının ara katlarında öngermeli TT plak döşemeler kullanılmıştır. 10x9,5 m modüller şeklinde montajı yapılan yapının en önemli özelliği: KAM A.Ş. bünyesindeki AR-GE biriminin ürettiği teknolojisi ile üretilen 29 m. yüksekliğindeki tek parça prekast betonarme kolonlar ile yapılmış olmasıdır. Türkiye´de bir ilk olan 29 m. yüksekliğindeki tek parça prefabrik betonarme kolonlar; aynı zamanda deprem dayanıklılığı yönünden de önemli bir testten geçmiştir. Ankara´da meydana gelen 5,5 şiddetindeki Bala depreminde, montajı tamamlanan ve temel dışında herhangi bir bağlantısı olmaksızın konsol çalışan kolonlar da    teknolojisi ile üretilmiş olmasından dolayı herhangi bir çatlak dahi oluşmamıştır.

  

 Türkiye´de ilk olarak bu boyutta bir alışveriş merkezi konseptindeki bir yapının inşaası prekast olarak gerçekleştirilmiş olup; böylece bina inşaatı alanında yeni bir Pazar yaratılarak sektörün Pazar payının artmasında katkı sağlayacak büyük bir adım atılmıştır. Bu gibi uygulamaların artması prekast sektörünün genel inşaat sektöründeki pazar payının artmasına neden olacaktır.

 

 

 

 

 

OTEK GIDA İNŞAAT VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ. (ANKARA, 2011)


İşveren : Otek Gıda İnşaat ve Dış Tic. Ltd. Şti. Statik&Betonarme Statik ve Betonarme Proje : KAM Ankara Beton Sanayi A.Ş.
Prekast Üretimi ve Montajı : KAM Ankara Beton Sanayi A.Ş.

KAM A.Ş. tarafından  Ankara - İstanbul yolu 25. km de bulunan Gimat Gıda Depolama Yapı Kooperatifinde yapılan prekast bina; çok amaçlı işyeri ve gıda depolama merkezi konseptinde tasarlanmış bir yapıdır.

Yapı, 8.855 m²lik toplam kullanım alanına sahip olup zemin + 5 ve zemin + 4 olmak üzere değişken kat kotlarına sahip olarak tasarlanmıştır.


Yapının tüm taşıyıcı karkası, döşeme plakları ve çatı taşıyıcı sistemi KAM Ankara Beton Sanayi A.Ş. tarafından teknolojisi ile projelendirilip, üretimi yapılarak montajı tamamlanmıştır.


Çatı taşıyıcı kirişleri mimariye uygun prekast betonarme sundurma kirişi ile geçilmiştir. Kat döşemeleri boşluklu döşeme olarak uygulanmış ve hareketli yük 1500 kg/m2 olarak tasarlanmıştır. Yapının en önemli özelliği: KAM A.Ş. bünyesindeki AR-GE biriminin ürettiği  teknolojisi ile üretilen 30,50 m. yüksekliğindeki tek parça prekast betonarme kolonlar ile yapılmış olmasıdır. Türkiye´de bir ilk olan 30,50 m. yüksekliğindeki tek parça prekast betonarme kolonlar; aynı zamanda KAM A.Ş nin daha önce üretmiş olduğu 29,00 m kolonların rekorunu egale etmiş olmasıdır. 30,50 metrelik tek parça prekast kolonlar (11 katlı bina) Dünya da prekast sektörü adına imza atılmış yeni REKOR´dur.

 


 
 

 

 

.